Robbe PPI3 nabíječka 15.10.2008

Po třech měsících provozu mi přestala fungovat nabíječka PowerPeak Infinity 3. Při pokusu o nabití nebo vybití libovolného akumulátoru (LiFE, LiPo, NiMH, NiCd) s balancerem nebo bez něj vždy po nastavení režimu a spuštění nabíjení nebo vybíjení se zobrazilo že probíhá test akumulátoru a vzápětí se ozvalo pískání a na displeji se objevilo chybové hlášení - zkrat na výstupu. Objevilo se i poté, co jsem neměl k výstupu nabíječky připojené ani kabely. Vypnout a zapnout nepomáhalo. Tak jsem ji zabalil a odvezl do prodejny na reklamaci.
Tam fungovala .....
Fungující nabíječku posílat na reklamaci mi přišlo zbytečné, tak jsem si ji zase odvezl. Vybalil, zapojil, a opět nefungovala. Při zatřesení bylo slyšet a cítit, že se v ní něco pohybuje. Něco hmotnějšího. Z boku otvory pro chlazení byl vidět pohyb toroidu.

Nakoukl jsem tedy dovnitř a co jsem zjistil, to jsem nafotil.

Tak to je první pohled po otevření. Vpravo dole je velká tlumivka na toroidu, která byla v otvorech v plošném spoji zcela volně. Ne že by nebyla připájená vůbec, jenom po připájení byly přečnívající vývody zastřiženy a zbytek na půl milimetru tu hmotu neudržel. Ze strany součástek byl učiněn pokus o přilepení tlumivky k desce nějakým silikonem, ale taky to nedrželo.


Pohled zevnitř na panel s displejem, ventilátorem, točítkem a tlačítky. Displej je ta bílá plocha vpravo nahoře. Není ničím vypodložen, drží ho za okraje skla dva vruty v plastu. Takže případný i neúmyslný tlak zvenku, třeba při uchopení nabíječky, může mít katastrofální následky - promáčknutí displeje, praskne a rozlomí se. Už hledám vhodný plech, tak 2mm dural.


Takhle snadno šla ta tlumivka vyndat.


Na druhé tlumivce byla pro změnu kapka cínu. Naštěstí tam zůstala a nespadla někam, kde by napáchala nějaké škody.


Vedle první (té upadlé) tlumivky byl opět nějaký nadbytečný cín na levé spodní nožičce toho integrovaného obvodu (TC4427AC) a na odporu nalevo.


Takhle vypadala deska ze strany spojů.


A tady je detail na zbytky zastřižených vývodů upadené tlumivky.
Jako doplněk několik kuliček cínu.


Tohle všechno bylo v nabíječce takříkajíc volně ložené.


Ještě detail na vývody tlumivky. Za ten nepatrný ocínovaný kousek to prostě neudrželo v desce hmotu toroidu.


Tlumivku jsem připájel a přilepil, rovněž druhou tlumivku a tři větší elektrolyty jsem lépe přilepil, nabíječku vyčistil od kapek a kuliček cínu a už zase nabíjím.