Bastlení,
Atari Portfolio,
zpět na předchozí stranu

Compact Flash karta
v Portfoliu - popis

 
 

Potřebujete větší záznamovou kapacitu? Zkuste si ke svému Portfoliu připojit paměťovou kartu Compact Flash. Najdete ji jako disk D:, případně E:, F: a tak dále podle kapacity karty. Každých i načatých 32MB je rozeznáno jako další logický disk.
Paměťovou kartu je možno přečíst a zapisovat i na normálním PC (jistá omezení popisuji níže), takže máte k dispozici rychlý přenos dat mezi vaším PC a Portfoliem..

Tady je Portfolio s CF kartou a redukce pro CF kartu :

kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (46kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (110kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (73kB)


Co k tomu budete potřebovat :
- Compact Flash kartu - musí být na 3/5V, typ I (tloušťka 3,3 mm)
- konektor pro Compact Flash kartu - třeba z redukce PCMCIA na CF
- integrovaný obvod 74HC138 SMD
- kousek plošného spoje, tenké drátky, mikropájku, nějaké nářadí, šikovné ruce a znalosti se taky hodí.
Předem upozorňuji, že budete muset Portfolio otevřít a pájet v něm - sice jen tu 74138, ale je to SMD.

A co to všechno bude stát? 74HC138 SMD za 8,20Kč (v GM), redukce PQI PCMCIA na CF v Cybexu za 140,-Kč (sice jsem našel i firmu, která by prodala jen CF konektor, ale stál výrazně víc), Compact Flash karta s kapacitou podle vlastní úvahy, potřeby a peněženky, já použil opět od Cybexu kartu PQI o kapacitě 32MB, stála 474,-Kč. Kus plošného spoje a dráty jsem vytáhl ze šuplíku, takže celkem mě "disk" 32MB přišel na asi 650 Kč.

Tady si můžete v Německu objednat za 99,- Euro redukci pro CF a úpravu Portfolia, případně za 75,- Euro jen samotnou redukci (to vše bez CF karty, ta se platí zvlášť!). Je na ní sice navíc Flash ROM (v ceně cca 200,-Kč) fungující jako Portfoliovský disk a:, na kterém jsou nahrané ovladače pro CF kartu. Mimochodem, zapojení a návrh plošného spoje na tuto verzi mám už taky nachystané, jen mi chybí ta FlashROMka.

Co ještě byste měli vědět :
Portfolio má operační systém DIP DOS verze 2.11 - ekvivalent DOS verze 2. To znamená, že není schopno používat disky větší než 32MB. Dále - používá souborový systém FAT12 - což znamená, že CF karta je vlastně používána jako velká disketa.
DOS umí FAT16 (používaný pro pevné disky) až od verze 3.
Při formátování pro použití v Portfoliu se přepíše boot sektor CF karty a zapsané údaje z ní udělají disketu o kapacitě max.32MB. Kvůli této nestandartní vlastnosti mohou být potíže s kompatibilitou CF karty pro použití v jiném zařízení.
Takže raději počítejte s tím, že CF kartu určenou pro Portfolio nebudete používat nikde jinde než v Portfoliu.

Autor úpravy, Peter Faasse, uvádí v popisu že karta bohužel není v DOSu ani ve Windows čitelná, ale v Linuxu ano. Měl pravdu, aspoň co se týká DOSu a Windows. Naštěstí se našel člověk z německého Portfolio klubu, Joerg Reinecke, který upravil ovladače pro Portfolio tak, že už je možno kartu číst i zapisovat, v DOSu ne, alespoň mě dostupné počítače to neumožnily pro nedostupnost PCMCIA slotu nebo USB rozhraní pod DOSem, ale ve Windowsech to jde !!!
Konkrétně před zformátováním v Portfoliu v redukci CF-PCMCIA v notebooku s Windows 98SE byla CF karta rozeznána jako další IDE řadič a pevný disk s kapacitou 32MB. Po zformátování notebook po zasunutí karty v redukci do PCMCIA slotu pozná pouze přítomnost dalšího IDE řadiče, ale kartu nevidí. Při připojení CF karty do USB čtečky stejný notebook zformátovanou kartu vidí a umí z ní číst i na ni zapisovat.
Stejně tak stolní PC s USB čtečkou zformátovanou kartu vidí a umí z ní číst i na ni zapisovat.
Jiný notebook s Windows XP Home bez problémů kartu vidí jak přes USB čtečku, tak i v PCMCIA redukci.

Tady uvádím mnou vyzkoušené počítače a výsledek testu s CF kartou z Portfolia:
Notebook IBM Thinkpad 560, Windows 98SE, redukce CF-PCMCIA nevidí CF kartu
Notebook IBM Thinkpad 560, Windows 98SE, USB čtečka PQI 6in1 funguje čtení/zápis
Notebook Acer, Windows XPHome, redukce CF-PCMCIA funguje čtení/zápis
Notebook Acer, Windows XPHome, USB čtečka PQI 6in1 funguje čtení/zápis
Stolní PC, Celeron433, Windows 98SE, USB čtečka PQI 6in1 funguje čtení/zápis
Stolní PC, Celeron466, Windows 2000, USB čtečka PQI 6in1 funguje čtení/zápis


Takže kdo má chuť, může pokračovat na dalších stránkách už s popisem úpravy.
Popis hardware - úprava Portfolia a výroba redukce pro Compact Flash kartu.
Popis software - kontrola funkčnosti úpravy Portfolia a redukce pro Compact Flash kartu, instalace ovladače CF karty a konfigurace Portfolia, naformátování CF karty.


Tady jsou ke stažení zazipované soubory :
Původní balíček ze kterého jsem vycházel (314kB).
Upravené ovladače se kterými jde kartu použít na normálním PC (32kB).

A tady už ode mě :
Schémata úpravy Portfolia a podklady pro výrobu redukce pro Compact Flash kartu (211kB). Soubory SCH a BRD jsou soubory pro Eagle (www.cadsoft.de). Soubory s koncovkou PLT jsou obě strany desky plošného spoje ve formátu HPGL, další varianta je EPS, no a nakonec jsou tam ještě soubory TIF v rozlišení 300 a 600 dpi. Upozorňuji ale na to, že jsem si ten tišťák navrhnul pro CF konektor, který jsem měl k dispozici z jednoho konkrétního kusu redukce CF-PCMCIA.
Tohle budete potřebovat v Portfoliu - ovladač pro Compact Flash kartu a nějaké další pomocné programy (5kB).

Nakonec ještě jedna možnost - stáhnutí celého popisu se všemi obrázky i všemi výše uvedenými balíčky (2050kB).


Reakce na tento popis.