Bastlení,
Atari Portfolio,
zpět na předchozí stranu

Compact Flash karta
v Portfoliu - hardware

 
 

Úprava hardware Portfolia a výroba redukce pro paměťovou kartu Compact Flash.

Všechny obrázky na této stránce jsou jen náhledy, po kliknutí na ně se v novém okně otevřou ve větším rozlišení.

Pozor! následující text je jen pro otrlé. Pokud se rozhodnete k úpravě, důkladně si vše předem prostudujte, každá chyba může znamenat konec vašeho Portfolia.

Do Portfolia se dostanete po odšroubování dvou šroubků skrytých pod okraji gumového pásku na sponí straně Portfolia. Další dva šroubky je potřeba odšroubovat z konektoru sběrnice Portfolia. Samozřejmě je potřeba z Portfolia vyndat baterky.
Otevře se vám takovýto pohled :
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (96kB)

Pokračujeme v demontáži - na malé desce vlevo jeden šroubek, na velké desce vpravo tři šroubky. Dále na velké desce je potřeba v místech, kde by byla prostřední baterie, povytáhnout pohyblivou část konektoru směrem do prostoru baterií, a z konektoru vytáhnout plochý kabel. Stejný je i na druhé straně desky, jen je dostupný až po částečném odklopení desky.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (200kB)

Teď tedy schéma úpravy - dobře si na předchozím obrázku prohlédněte ten větší integrovaný obvod vpravo dole označený M80C88A, to je mikroprocesor, podívejte se na bílou čárou nakreslený obrys s čísly v rozích. To jsou čísla vývodů. Další objekt zájmu je ten malý obvod nad mikroprocesorem, 74HC244A. K němu připojíme napájení našeho 74HC138.

Pozor - v následujícím obrázku byla chyba !
Správně má být +Vcc na pin 20 obvodu 74HC244, GND na pin 10 obvodu 74HC244

kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (8kB)

Takhle nějak si nachystáme náš nový obvod 74HC138.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (17kB)

Teď přijde nejnáročnější část úpravy - podle schematu zapojit celou úpravu. Nemusím snad připomínat, že je k tomu potřeba mikropájka, dobrý zrak, raději i lupa, a pevná ruka. Použil jsem drátky s lakovou izolací. Nezapomeňte vytáhnout z desky vývod číslo 3 konektoru pro RAM karty, a připojit ho k výstupu 74HC138. Doplněný obvod 74HC138 je podložený izolací. Co na následujícím obrázku schází, je to, že po důkladné kontrole jsem vše upevnil na několika místech zakápnutím termoplastovou lepicí tyčinkou.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (160kB)

Nezapomeňte zkontrolovat, jestli někde není zkrat, jestli je všechno připojené skutečně tam, kde to má být, jestli pájené spoje drží, prostě důkladně zkontrolujte úplně všechno, a pro jistotu raději dvakrát. Každá chyba může znamenat poškození vašeho Portfolia.

Tím je úprava téměř hotová, ještě je nutné zvětšit otvor pro RAM kartu v krytu Portfolia, nejlépe to jde odstraněním asi 1mm silného pruhu z horní části krytu (té, kde je klávesnice). Nyní zbývá jen Portfolio opět složit do původního stavu, než to ale uděláte podívejte se na další část popisu, v otevřeném Portfoliu můžete lépe vyzkoušet plošný spoj pro redukci CF karty.
Po složení a zapnutí musí Portfolio normálně naskočit a fungovat stejně jako před úpravou.


Redukce pro Compact Flash kartu
Pro začátek budeme potřebovat nějaký konektor pro Compact Flash kartu. Já jsem ho získal z redukce PQI CF-PCMCIA. Pokud budete mít stejný konektor, můžete použít podklady pro plošný spoj ode mě, jinak si budete muset navrhnout vlastní desku podle vašeho konektoru pro CF kartu.
Takhle vypadala redukce CF-PCMCIA před rozebráním, po odlepení horního plechu, a po vyjmutí plošného spoje s konektory. Všimněte si na desce číslování vývodů konektoru - to budete potřebovat pro správnou orientaci konektoru. Ve vodicích lyžinách konektoru jsou výstupky, v jedné širší (vývod 1) a ve druhé užší (vývod 25), pro zajištění správné orientace CF karty. Takže při vkládání karty do konektoru pozor na orientaci - pokud vám nepůjde zasunout, asi ji vkládáte opačně. Násilím ji sice zasunete, ale pravděpodobně si ji zničíte.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (17kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (20kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (70kB)

Teď vyrobíme redukci pro CF kartu. Materiálem je oboustranný plošný spoj o šířce 54mm (přesně), délce asi 87mm, tloušťce 1,8mm (přesně). Šířka a tloušťka je dána konektorem pro RAM kartu, proto si nechte Portfolio otevřené a redukci si vyzkoušejte v konektoru. Redukce nesmí být v konektoru příliš volná. Příliš slabý plošný spoj nebude mít kontakt. Příliš úzký znamená, že se bude redukce posouvat do stran a je tu riziko, že dojde ke zkratu mezi sousedními kontakty. Prostě musíte se trefit na správné rozměry.

Tady je schéma zapojení redukce CF karty pro Portfolio:
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (19kB)

Plošný spoj jsem po vyleptání chemicky postříbřil, kvůli konektoru do Portfolia. Použil jsem k tomu stříbřicí lázeň AG-1 z GM.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (72kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (70kB)

Tady je už hotová redukce i s konektorem pro CF kartu.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (72kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (70kB)
Neměl jsem plošný spoj o správné tloušťce, tak jsem si pomohl tenkým plechem ze spodní strany redukce.

Na fotografiích se projevuje zkreslení optiky fotoaparátu, tak tu máte ještě výstup z programu Eagle pro návrh plošných spojů.
podklady jsou v souboru ke stažení podklady jsou v souboru ke stažení

Nezapomeňte že plošný spoj je oboustranný, takže pokud nemáte prokovené otvory, propojte obě strany plošného spoje tenkým drátkem. Na závěr opět zkontrolujte, jestli někde není zkrat nebo není některý spoj přerušený. A teď už jen zasunout kartu do redukce a celek do Portfolia.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (88kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (85kB) kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (45kB)

Pro ochranu plošného spoje je ještě vhodné obě strany redukce přelepit například nějakým samolepicím štítkem o rozměrech 50x37mm. Nesmí zasahovat do prostoru konektoru Portfolia a do okrajů redukce, které jsou v Portfoliu vedeny v lyžinách konektoru.
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (73kB)

Poslední část popisu - software pro CF kartu.


Reakce na tento popis.