Bastlení,
Atari Portfolio,
zpět na předchozí stranu

Compact Flash karta
v Portfoliu - software

 
 

Popis software a konfigurace Portfolia pro paměťovou kartu Compact Flash.

Všechny obrázky na této stránce jsou jen náhledy, po kliknutí na ně se v novém okně otevřou ve větším rozlišení.

Hardware máme hotový, tak teď ještě software. Do Portfolia bude potřeba nahrát soubory z přiloženého balíčku.
Na disku c:\ vytvoříme adresář CF a do něj nahrajeme ovladače pro CF kartu. Nutné jsou soubory POFOCF.SYS, MKFS.COM, MDEXTERN.COM, ATMD.COM.
Dále do adresáře c:\ přijdou soubory CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT. Prohlédněte si je, ať víte co v nich je. V souoboru CONFIG.SYS se nahrává ovladač pro CF kartu (POFOCF.SYS) a v souboru AUTOEXEC.BAT se programem MDEXTERN přesměruje vytváření adresářů (MAKE DIRECTORY - MD) na externí program ATMD.COM. Je tomu tak z toho důvodu, že Portfolio (respektive DIP DOS) neumí vytvářet adresáře na disku, který má clustery větší než jeden sektor.

Už máte vše v Portfoliu? Tak ho teď vypněte a zasuňte redukci i s CF kartou. Po zapnutí musí Portfolio normálně fungovat, i když zatím CF kartu nezná. Je-li tomu tak, stiskněte CTRL+ALT+DELETE a pokud je vše v pořádku, uvidíte následující výpis:
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (43kB)
Tento výpis říká, že se zavedl ovladač pro CF kartu a našel CF kartu Samsung (já ji koupil jako PQI) a že na ní není souborový systém, se kterým by uměl pracovat. Současně říká, že karta je vedena jako disk d:. Toto se týká karet, které mají kapacitu do 32MB. Pokud bude mít karta větší kapacitu, bude jí přiděleno pro každých započatých 32MB další písmeno, například karta 48MB bude jako disk d: o kapacitě 32MB a disk e: o kapacitě 16MB.
Ještě ve výpisu schází hlášení o zavedení externího příkazu MD, ale to je tím, že snímek je pořízen ve chvíli, kdy jsem kartu teprve rozbíhal a ještě jsem neměl zcela nakonfigurovaný AUTOEXEC.

Pokud je vše v pořádku, pokračujeme vytvořením vlastního souborového systému na CF kartě.
Tím se karta stane potenciálně nekompatibilní pro jiná zařízení než je Portfolio!
Při této operaci se přepíše původní boot sektor CF karty, takže bude používat pouze dvanáctibitovou FAT tabulku, což normální slušné harddisky nedělají.

V adresáři CF máme v Portfoliu program MKFS.COM, který to provede. Spouští se s parametrem - písmenem disku, na kterém má vytvořit souborový systém. Na displeji se přitom objeví následující výpis:
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (40kB)
Pokud máte větší kapacitu než 32MB a ovladač CF karty vám vypsal více písmen disků, pro každý z nich je potřeba tuto operaci opakovat.

Teď je potřeba znovu restartovat Portfolio (CTRL+ALT+DELETE) aby si ovladač správně našel disk(y).
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (40kB)

Teď se zkuste přepnout na disk d: a dát příkaz CHKDSK. Uvidíte něco takového: kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (47kB)

Ještě si můžete zkusit vytvořit na novém disku nějaký adresář, pojmenovat disk, prostě od tohoto okamžiku ho začít používat.
Vytvoření adresáře:
kliknutím se otevře nové okno s větším obrázkem (45kB)




Reakce na tento popis.