Bastlení,
Atari Portfolio,
zpět na předchozí stranu

Modem WELL 56k,
linková část po bouřce

 
 
Zapojení linkové části modemu WELL 56kb a co s ním udělala bouřka.

Schéma zapojení:

můžete si stáhnout tento obrázek ve vyšším rozlišení (8kB)

Po bouřce a úderu blesku, kdy mi odešel i zesilovač u TV antény, přestal fungovat modem. Mám ho zapojený klasicky tak, že linka z telefonní ústředny je připojena do vstupu LINE modemu a na výstup PHONE mám připojený telefonní přístroj. Po bouřce byl telefon hluchý, po zvednutí sluchátka v něm nebyl slyšet tón z ústředny. Modem s počítačem normálně komunikoval, "pouze" nebyl schopen zvednout linku (z modemu nebylo slyšet oznamovací tón), přesto se do ní snažil pískat tónovou volbou číslo. Samozřejmě bez úspěchu. Protože se to stalo v pátek odpoledne a servis bych v tu dobu nesehnal (mimochodem nevíte někdo o servisu pro modemy WELL? Jediné adresy, které jsem sehnal, byly na prodejce a dovozce.), zkusil jsem modem otevřít a podívat se, co se stalo. Ohmmetrem jsem zjistil, že není spojení mezi vstupem LINE a výstupem PHONE, a to proto, že se doslova vypařil SMD odpor 10 Ohmů (ve schematu R80). Po jeho náhradě jiným, získaným ze staré nefunkční CD mechaniky (v sobotu nebylo možno ho koupit), už telefon, připojený k modemu, fungoval. Modem však stále nedokázal zvednout linku a připojit se. Zkoušel jsem z programu Hyperterminál ovládat modem AT příkazy, modem na všechno správně reagoval, jen na linku se nepřipojil. Po příkazu ATH1 (zvednout linku) se sice rozsvítila LED označená OH na panelu modemu, ale tón z ústředny se z modemu neozval. Všiml jsem si ale, že nebylo slyšet cvaknutí relé, které připojuje na linku modem a odpojuje od ní telefon. Voltmetrem jsem na cívce relé naměřil napětí a tak jsem relé vypájel a zjistil, že kontakty jsou doslova svařené v klidové poloze.
Zatím jsem nové relé nesehnal, takže mám místo něj připojený přepínač, vyvedený na kabelu ven z modemu a na linku se připojuji ručně. Díky tomu, že používám tónovou volbu, můžu modem použít. Pro impulsní volbu by to nešlo, to samé relé totiž v případě impulsní volby vysílá impulsy a to bych ručně přepínačem vážně nestíhal.
Doplnění - relé už jsem sehnal nové v GM electronic - podle katalogu je to typ MEISEI RELEM4-05 rozměrově i zapojením shodný s původním typem, na prodejně měli typ RELEM4-05H, který je o 2 mm vyšší než původní typ, což nevadí, do krabičky modemu by se vešlo i relé o 12 mm  vyšší.
Rozhodně tento můj postup nedoporučuji k následování, berte ho spíše jako doporučení k tomu, abyste nepodceňovali bouřky a připojili si modem raději přes nějakou přepěťovou ochranu. Ještě doplním, že telefonní linka k nám přichází kabelem zakopaným v zemi. Oprava sice vychází na 50,- Kč za relé a 1,-Kč za SMD odpor, když nepočítám čas strávený hledáním závady a opravou, ale nemusí to vždy dopadnout takto relativně dobře, mohlo toho vyhořet víc....

Reakce na tento popis.